Chci si půjčit, mám na to nárok?

Promysleli jste veškerá rizika půjček, zvážili jste plusy i mínusy a máte zájem o sjednání úvěru? Bohužel, pouhý zájem nestačí. Ne každý totiž může získat půjčku, ovlivňuje to spousta faktorů. Tyto faktory by se dali shrnout pod jeden jediný pojem – bonita.

Co je to?

Bonita je pojem, který je v úvěrovém sektoru velmi hojně skloňován. Jedná se o určení toho, zda je žadatel o půjčku spolehlivým kandidátem, který bude peníze řádně splácet, anebo zda se jedná o někoho méně spolehlivého a pro banku rizikovějšího. Banka musí mít jistotu, že své peníze dostane včas a bez problémů nazpět, proto je určování této hodnoty tolik důležité.

Jak jste na tom vy? Jaká je vaše bonita, a jak se posuzuje?

Do bonity spadá naprosto vše, co o nás něco vypovídá a co může bance napovědět, jak na tom budeme v budoucnu s pravidelností splácení:

–          Osobní údaje – pohlaví, věk, dosažené vzdělání, profese, rodinný stav

–          Příjmy žadatele – veškeré příjmy, včetně invalidního důchodu, příjmů z pronájmu apod.

–          Pracovní poměr – většinou je třeba mít uzavřenou se zaměstnavatelem smlouvu na dobu neurčitou, naopak nelze zažádat o úvěr tehdy, pokud je žadatel pouze ve zkušební době

Bonita je zkrátka velmi pohyblivý údaj, který záleží na spoustě faktorů. Pokud se tato hodnota pohybuje ale ve vysokých rozmezích, tak to pro vás bude mít určité výhody. Banka vás bude považovat za spolehlivého dlužníka, tudíž vám pravděpodobně nabídne mnohá zvýhodnění, jako třeba nižší úrokovou sazbu. Naopak, čím nižší tato hodnota bude, tím vyšší bude sazba. Banka zkrátka potřebuje mít jistotu, že o své peníze nepřijde, a to u člověka, který má nízkou hodnotu bonity, bohužel nemá.

Před samotným zažádáním o půjčku se zamyslete nad tím, jak jste na tom právě vy a jaká je vaše šance na získání poměrně výhodného úvěru, který vám bude plně vyhovovat.