Když na to půjdete od lesa, uspějete

Je snadné se v dnešním světě ztratit. Je snadné ztratit směr, kterým se náš život má ubíhat a je snadné udělat chybu. Je však důležité vědět o možnostech, které máme. Je důležité vědět, že i finanční problémy se dají řešit jinak než pláčem nad rozlitým mlékem. V dnešní době totiž existuje obrovské množství finančních produktů, které mohou pomoci v nejrůznějších situacích, do kterých se člověk čas od času a chtě nechtě dostat zkrátka může.

Ano, půjčka může být řešením finančních nesnází, ale ne každá. To rozhodně ne. Jak už bylo napsáno výše, existuje mnoho druhů a často se v nich může člověk ztratit. Jak si tedy vybrat tu správnou možnost právě pro naši aktuální situaci? Je potřeba si zodpovědět na několik základních otázek.

  • Skutečně si potřebuji půjčit?
  • Kolik si potřebuji půjčit?
  • Kolik jsem schopný pravidelně splácet?
  • Jak dlouho chci splácet?
  • Kolik jsem ochoten dát navíc?

Když si odpovíte na tyto základní otázky, budete mít jasnou představu o tom, co hledáte, jaký finanční produkt bude pro vás ten nejlepší. Je totiž mnoho situací, které se dají řešit i jinak než půjčením si peněz, například vhodnějším rozvržením financí, které pravidelně vyděláváme. Pokud nám například chybí pár stokorun na překlenutí období do další výplaty, je možné využít specializované půjčky, která je cílená právě na tyto situace. Zcela jiný případ je například hypotéka, nebo situace, kdy chcete rekonstruovat kuchyni, koupelnu nebo jinou část bytu. Existují i finanční nástroje cílené na studenty, kteří mají také své specifické potřeby.

Takže nezoufejte, ať už máte jakékoliv potíže, dají se řešit. A nevadí, že jste student, nevadí, že jste již v důchodu, nemusí ani vadit, že nemáte čím ručit. Existují i nástroje, které nevyžadují žádné výpisy ani kontroly registru dlužníků. Když si zjistíte všechny dostupné informace o tom kterém finančním produktu, který vás zaujal, budete mnohem lépe schopni rozeznat, zda je to pro vás vhodné řešení. Vyvarujte se společností, které nemají jasně dané podmínky, za kterých vám peníze poskytnou. Když totiž nevíte dopředu, kolik zaplatíte navíc, když jste ujišťováni, že to nebude mnoho, ale přesné číslo vám nikdo nesdělí, je to indikátor toho, že byste měli co nejrychleji vyklidit pole.

Rozhodně tedy nic nepodepisujte pod nátlakem a nepodepisujte také nic, čemu nebudete rozumět. Vždy musíte přesně znát:

  • Výši měsíční splátky
  • Všechny poplatky, které se vás mohou týkat (za předčasné splacení a tak dále)
  • Dobu splatnosti
  • Je také vhodné zjistit si reference společnosti, kam si jdete pro peníze

Když si totiž zjistíte, například pomocí internetu, jakou pověst má ta která společnost, která se zabývá půjčováním peněz, rychle vyfiltrujete ty firmy, které pro své klienty vytvářejí nepřijatelné podmínky. Nikdo se nechce dostat do dluhové pasti vinou špatně zvoleného finančního nástroje, vyvarujete se toho relativně snadno tím, že budete dobře informováni.