Nedostatek financí? Žádný problém!

Nedostatek financí? Žádný problém!

Snad každý z nás se alespoň párkrát dostal do situace, kdy si chtěl pořídit něco do svého domu, kdy se rozplýval nad dokonalým zájezdem do Karibiku anebo kdy v časopise okukoval krásné a nové modely vozidel. Člověk má spoustu snů, ale mnohdy nedostatek peněz na to, aby si je všechny splnil. V dnešní době není nedostatek financí avšak téměř žádným problémem, téměř vše se dá totiž díky rozvinutému finančnímu sektoru řešit prostřednictvím půjčky. Ne vždy je to dobrá možnost, v mnoha případech se ale skutečně vyplatí.

Předtím, než si vezmete půjčku, tak je třeba se zamyslet nad tím, do kterého typu rádoby dluhu daná půjčka patří:

  • Dobrý dluh-Jedná se o půjčky, které vám zajistí něco, díky čemu poté budete bohatší, anebo budete více vydělávat. Půjčení peněz na vlastní firmu je skutečně dobrý a výhodný dluh, stejně jako půjčení peněz na leasing vozidla, na kterém poté budete mít nalepenou výdělečnou reklamu.
  • Špatný dluh-V tomto případě se jedná o půjčky, kdy si za dané peníze pořídíme něco, co nám dále nezajišťuje příjem. Z praktického hlediska se jedná o vybavení domácnosti, o půjčení peněz na dovolenou anebo na provozování svých zájmů.

Je avšak na každém, zda se pro půjčku rozhodne či nikoliv, osobní štěstí je totiž nejdůležitější. Existuje spousta typů různých půjček, nejznámější je snad hypotéka, která je potřebná, pokud člověk chce stavět vlastní dům anebo si ho chce koupit. Leasing je taktéž velmi častý a oblíbený, přeci jenom ne každý má v kapse tři sta tisíc korun na koupi krásného, pohodlného a velmi praktického rodinného vozidla. Nejčastějším typem půjčky je avšak ale půjčka spotřebitelská, díky které si můžete pořídit nějaké hezké vybavení do domácnosti, novou kuchyň anebo cokoliv podobného rázu. Z toho vyplývá jednoduchý závěr, a to ten že v dnešní době se dají půjčit peníze opravdu na všechno, je jedno, jestli si chcete zaplatit dovolenou, pořídit si krásný dům anebo třeba sportovní auto svých snů, na vše vám mohou v dnešní době půjčit samotné banky anebo jiné nebankovní organizace.

Základní pojmy

Člověk, který má zájem o půjčku a jemuž jsou půjčeny peníze, se nazývá dlužník. Naopak člověk, který peníze poskytuje a věří, že mu je dlužník vrátí, se nazývá věřitel. V těchto pojmech je velmi dobré se zorientovat, stejně jako v úrocích anebo třeba v hodnotě RPSN. Všechno to jsou pojmy, které jsou při uzavírání smlouvy velmi důležité a které by měl znát každý, který si chce půjčit finanční prostředky. Existuje totiž tolik možností, že člověk musí umět posoudit, co je výhodné, co nikoliv, co se mu vyplatí a co pro něj bude naopak dokonce prodělečné. Samozřejmě, že existuje spousta báječných a skutečně nápomocných půjček, které dokážou splnit sny, je třeba si dát ale pozor na ty, kteří se snaží o přesný opak.