Rozdělení půjček

Finanční výpomoc

Dnešní doba poskytuje opravdu spoustu různých zajímavých věcí, možností a dalších záležitostí, za které lidé utrácejí peníze. Peníze-v dnešní době se jedná o něco, co naprosto vládne světem a bez čeho se člověk zkrátka neobejde. Ne vždy jich je ale hodně, rozhodně ne tolik, kolik by si možná člověk přál anebo kolik by dokonce potřeboval. V případě, že je financí nedostatek, se nabízí spousta řešení. Velmi výhodné mohou být i v mnohých případech právě půjčky, protože dokážou člověku splnit sny anebo pomoci ve složité finanční situaci. Půjčky by se dali laicky rozdělit do dvou pomyslných kategorií, na půjčky, které člověk skutečně potřebuje, třeba na placení účtů a tak podobně, a půjčky, které člověk chce, aby si mohl splnit své sny, jet na dovolenou anebo postavit krásný rodinný dům. Je proto důležité si ujasnit, zda je právě úrok pro vás správnou volbou a zda se to nedá nějakým způsobem obejít. Pokud ne, tak je půjčka tím nejlepším řešením.

Půjčky se rozdělují do několika základních kategorií, které by si měl každý zájemce o úvěr rozhodně dobře nastudovat a prozkoumat.

  • Podle doby splatnosti-do tohoto členění spadají jak krátkodobé, tak střednědobé a dlouhodobé úvěry, které se liší právě v délce doby, kdy se musí splatit
  • Podle způsobu čerpání-vybrat si klient může buď jednorázový úvěr, anebo ve formě úvěrové linky
  • Podle poskytnuté měny-úvěr může být buď korunový, tedy v českých korunách, anebo naopak devizový, tedy v jiné měně
  • Podle poskytnutých záruk-zajištěný úvěr je zajištěn zástavou, nezajištěný nikoliv
  • Podle toho, komu je úvěr poskytován-úvěry mohou být poskytované nejenom podnikatelům, ale také samozřejmě obyčejným občanům. Kromě toho se mohou půjčovat finanční prostředky také obcím a dalším správním jednotkám, stejně jako mohou probíhat mezibankovní úvěry.

V základní charakteristice půjček by se měl perfektně zorientovat každý, kdo má o úvěr zájem. Je to velmi důležité, protože i v dnešní době plné spolehlivých institucí se mohou najít podvodníci, na které se vyplatí dávat pozor. Velmi důležitým faktorem, který je také důležité brát v potaz, je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů.

Důležitý pojem

RPSN je třeba brát na vědomí, protože dokáže spolehlivě odhadnout charakter celé půjčky. Na základě tohoto údaje člověk pozná, zda se jedná o půjčku výhodnou, či nikoliv. Řekne nám totiž, kolik bance či jiné nebankovní instituci zaplatíme za rok navíc. Je to údaj, který prozradí člověku všechno důležité o dané půjčky, proto je důležité ho nepřehlížet.

Půjčky jsou zkrátka skvělou volbou pro každého, kdo potřebuje finančně pomoci anebo kdo by chtěl dopomoci k uskutečnění svých snů a dalších životních cílů. Obezřetnost je avšak na místě, v případě dobré volby je ale půjčka opravdu perfektní záležitostí, která dokáže pomoci naprosto každému.